KALEPAKETID

TEADUSPAKETT VÕRTSJÄRVEL


Teadlased on pikka aega uurinud veekogusid, mõistmaks nende seisundit kujundavaid ja muutusi põhjustavaid protsesse. Teadustöö tulemused on trükitud nii tõsiteaduslikes kui ka populaarteaduslikes väljaannetes. Siiski piirduvad paljude inimeste igapäevateadmised veekogust enamjaolt vaid paadisõidu, ujumise või kalaga õnge otsas. Veekogu kui tervik oma liigirikkuses ja mitmekesisuses jääb nende jaoks aga varjatuks ja salapäraseks. Võrtsjärve Keskuses tegutsevad käsikäes Võrtsjärve Sihtasutus ja Sisevete Hariduskeskus Eesti Maaülikooli Limnoloogiakeskuse baasil. Teaduspaketi eesmärgiks on inimeste "toomine järve juurde". Teoreetiliste teadmiste edasiandmine ja praktilised tööd on planeeritud tasakaalustatud vahekorras.

Programm sisaldab loenguid järvedest üldiselt, kalda-ja veetaimedest, planktonorganismidest (bakter-, füto-ja zooplankton), põhjaloomadest, vee kvaliteedist (keemia ja toksikoloogia), kaladest. Peale teadmistejanu kustutamist suundutakse kalepurjekal veeelustikuga lähemalt tutvuma ning tehakse retk Võrtsjärve piirkonnale omasel traditsioonilisel puulaeval järve lõunatipu suunas.

Hind: 2990 EEK.- inimese kohta

Sisaldab: teooriaosa ja välitöid kalepurjekal limnoloogiakeskuse teadurite juhendamisel, demonstratsioonvahendite kasutamist, 1 öö majutust Vehendi motellis, toitlustust (2xhs, 2xls, 1xõs, kohvipausid), transport keskuse ja majutuskoha vahel. Lisatasu eest: transport hotellist Tartust,Viljandist või kohalikust ööbimiskohast.

Kaasa võtta: Praktilisteks töödeks ilmale vastav riietus.

Grupi suurus: 15 inimest

Kestvus: 2 päeva

Toimumisaeg: mai-juuni ning sept-oktoober, eelneva kokkuleppe alusel
Alguspunkt: Võrtsjärve Keskus, Vehendi küla, Rannu vald, Tartumaa

Kontakt ja tellimine:

Võrtsjärve Sihtasutus

Rannu 61101, Tartumaa

silvia@vortsjarv.ee

tel. + 372 527 5630KALEKRUIISID GRUPPIDELE

 

Kalepurjekas ja selle meeskond ootab kuni 25 inimeselisi gruppe broneerimise alusel Võrtsjärvele lõbu- või huvisõite tegema. Kogenud kapten ning pootsman räägivad teile kaleehitusest, purjetamisest, traalpüügist ning viivad teid vastavalt grupi soovidele Võrtsjärve kaugematesse soppidessegi. Külastada saab nii Järvemuuseumit ja limnoloogiakeskust, jalutada mööda looduskauneid matkaradasid, näha hiiglaslikke liivakivipaljandeid, kirikuid, mõisahooneid ning vesiveskeid. Päeva saab kirjumaks muuta ka eht kalameheliku söömajaga Tondisaarel asuval puhkealal. Soovi korral saadab teid giid. Peale kalesõitu on võimalik ümbruskonnaga omal käel tuvuda, ööbida või telkida ning nautida veemõnusid.

 

Hind: 1000- EEK tund

Sisaldab: lõbusat pujetamist grupi poolt määratud või kapteni poolt soovitatud Võrtsjärve looduskaunitesse sihtpunktidesse, väikest loengut kalepaadist ja selle ajaloost

Lisatasu eest: giiditeenus, toitlustus, majutus, transport hotellist Tartust,Viljandist või kohalikust ööbimiskohast,
Kaasa võtta: Lõbus tuju, ilmale vastav riietus.
Grupi suurus: kuni 25 inimest
Kestvus: kokkuleppel
Toimumisaeg: broneerimise alusel
Alguspunkt: kokkulepitud Võrtsjärve laevatatav punkt

 

Kontakt ja tellimine: Võrtsjärve Sihtasutus

Rannu 61101, Tartumaa

silvia@vortsjarv.ee

tel. 527 5630KALERETK ÜMBER VÕRTSJÄRVE

 

Päevane kalereis lõbusate elupõlistest kalameestest koosneva meeskonna juhatusel mööda Võrtsjärve huvitavamaid paiku. Saab tutvuda kalepurjeka keerulise navigeerimise kunstiga, õppida kuidas rehvida purjeid, vilistada välja tuult ja kuulda kuidas Võrtsuäärne rahvas ennemuiste elas ning paate ehitas. Meeskonnaliikmed on muide ise ka kalepaadi ehitajateks. Reis algab kalurikülast Valmast. Esimesena seatakse kurss silmapiiril paistva Järvemuuseumi suunas, kus saab silmast-silma tutvuda erinevate järveelanikega, kuulda Võrtsu loodusest ja ümbruskonna ajaloost. Edasi jätkatakse lõbusamalt suundudes järve suurima saare Tondisaare üksildusse vägevat kalamehe einet nautima. Peale kivivaremete ning roostikuga kaetud saarega tutvumist suundub kale edasi Vehendi külla Rannu vallas, mis on ümbruskonna vanimaid asulapaiku – siit leitud põlde hariti juba vähemalt 2500 aastat tagasi. Väikese jalgsimatka jooksul saab tutuvuda Trepimäeks kutsutud looduskauni rannaastangu, omapärase Neitsikivi nime kandva rändrahnuga ning kuulda lugusid kunagisest Rannu vasall linnusest ning lähemast ajaloost. Tagasi alguspunkti jõutakse õhtul.

 

Hind: 9890- EEK grupi kohta
Sisaldab: Kalesõidu teooriat ja praktikumi, giiditeenust, Järvemuuseumi külastust, vägevat kalamehe piknikku Tondisaarel ja garanteeritud head tuju.
Lisatasu eest: transport hotellist Tartust,Viljandist või kohalikust ööbimiskohast.
Kaasa võtta: Ilmale vastav riietus.
Grupi suurus: kuni 25 inimest

Kestvus: ca 7 tundi
Toimumisaeg: Eelneva kokkuleppe alusel
Alguspunkt: Valma küla. Vastava kokkuleppe korral mõni teine Võrtsjärve äärne laevatatav punkt.

Kontakt ja tellimine: Võrtsjärve Sihtasutus

Rannu 61101, Tartumaa

silvia@vortsjarv.ee

tel. 527 5630

« Tagasi